Porażenie nerwu twarzowego prowadzi do połowicznego niedowładu. Przyczyną choroby mogą być przebyte choroby, takie jak nowotwór lub mechaniczne uszkodzenie głowy. Objawami porażenia są silne bóle za uchem oraz zaburzenie mimiki twarzy. Choroba ustępuje po kilku miesiącach.
Porażenie nerwu twarzowego – charakterystyka
Porażenie nerwu twarzowego (siódmego nerwu czaszkowego), inaczej porażenie Bella, prowadzi do niedowładu mięśni twarzy. Początek choroby jest nagły, a największe objawy odczuwa się po dwóch-trzech dniach. Choroba ta prowadzi do upośledzenia funkcji mimicznych twarzy. Może to być zarówno lekki niedowład mięśni oka, jak i całkowite zwiotczenie połowy mięśni twarzy. Porażenie nerwu twarzowego może wystąpić w każdym wieku, niezależne od płci.
Przyczyny porażenia nerwu twarzowego
Przyczyny schorzenia dzielą się na:
- uszkodzenie struktury mózgu,
- zaburzenie przebiegu impulsu nerwowego, które występuje zdecydowanie częściej.
Porażenie nerwu twarzowego jest często powikłaniem po przebytej chorobie, takiej jak nowotwór, udar mózgu, choroby zakaźne i wirusowe jak HIV lub ospa wietrzna. Zdarza się również, że przyczyną jest mechaniczny urazy ucha lub przecięcie nerwu podczas operacji. Bardziej narażeni na tę chorobę są osoby z osłabionym organizmem, narażeni na przewlekły stres lub chroniczne przemęczenie.
Porażenie nerwu czaszkowego – objawy
Stopień objawów jest zależny od miejsca uszkodzenia nerwu twarzowego. Najczęściej jest to jednostronne porażenie – bardzo rzadko paraliż dotyczy obu części twarzy. Na 2 dni przed chorobą pojawia się silny ból za uchem, uczucie drętwienia i ciężkości twarzy. Charakterystyczne dla porażenia nerwu czaszkowego jest opadnięcie kącika ust oraz zaburzona mimika, która uniemożliwia mruganie okiem lub marszczenia czoła. Ponadto powieka chorego nie nawilża się, co prowadzi do wysuszenia rogówki i podrażnienia spojówki. Dodatkowo spotyka się nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny.
Porażenie nerwu twarzowego – diagnoza
Spotkanie z lekarzem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu na temat początku zaburzenia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Następnie pacjent zostanie poddany badaniu neurologicznemu, w którym dostanie polecenia:
- wyszczerzyć zęby,
- zmarszczyć czoło,
- zacisnąć powieki,
- uśmiechnąć się.
W kolejny etapie diagnozy zostaje przeprowadzone badanie obrazowe (najczęściej za pomocą tomografii komputerowej), aby wykluczyć powiązania z innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwór czy uraz mózgu.
Ostatnim krokiem diagnozy jest elektromiografia, czyli badanie elektrycznych impulsów wywołanych mimiką twarzy. Na tej podstawie ocenia się funkcję mięśni odpowiedzialnych za ich wykonanie.
Jak leczyć porażenie nerwu twarzowego?
Wczesna diagnoza prowadzi do wyleczenia choroby w ciągu kilku miesięcy. Leczenie opiera się przeciwdziałaniu objawom. Suche oko nawilża się kroplami lub podnosi się opadnięty kącik ust za pomocą plastra. Gdy lekarz ustali wirusową przyczynę choroby, podaje acyklowir (lek przeciwwirusowy). Kiedy natomiast choroba ma podłoże zapalne, stosuje kortykosteroidy. Skuteczne są też masaże mięśni oraz dopasowanie takich ćwiczeń, które poprawią ich pracę.
Leave a reply