Mówiąc o medycynie niekonwencjonalnej warto pamiętać, że wiele z jej metod nie zostało do końca zaakceptowanych przez środowisko lekarskie. Do poddawanych w wątpliwość dziedzin zostają m.in. bioenergoterapia, hipnoterapia, litoterapia, radiestezja. Z drugiej strony, takie działy jak ziołolecznictwo, akupresura, apiterapia czy akupunktura zyskują na znaczeniu także w gabinetach lekarskich. Jakie są wady i zalety medycyny alternatywnej streszczamy poniżej.
Mówiąc o zaletach medycyny niekonwencjonalnej warto skupić się przede wszystkim na tym, jakie podejście do choroby ona reprezentuje. Podczas gdy tradycyjne formy leczenia wyodrębniają „osobę chorą” i jej „dolegliwość”, medycyna niekonwencjonalna spogląda na całość w sposób holistyczny. W ten sposób procesy terapeutyczne mogą przebiegać w sposób bardziej kompleksowy. Oczywiście wiele zależy od stosowanych metod. W ramach medycyny niekonwencjonalnej można wyróżnić wiele nurtów, i wiele z nich, jak wspomnieliśmy na początku, odwołuje się do całkiem racjonalnych pobudek. Tak jest m.in. w przypadku ziołolecznictwa, akupresury, fototerapii.
Medycyna niekonwencjonalna zwraca znaczną uwagę zarówno na aspekt fizyczny, jak i psychiczny i duchowy, które mogą mieć wpływ na przebieg choroby.
Istotnym elementem w ramach tej dziedziny jest również profilaktyka, co czyni z jej metod elementy, które warto stosować na co dzień, niekoniecznie zaś w sytuacji, gdy dolegliwości przybierają na sile.
Do niewątpliwych wad medycyny niekonwencjonalnej można zaliczyć to, że metody weryfikowania jej skuteczności są nadal ograniczone, mimo coraz większej ilości podejmowanych badań. Często też zajmujące się „leczeniem” osoby nie posiadają ku temu stosownych uprawnień, przez co mogą nie tylko nie pomóc pacjentowi, ale wręcz spowodować nasilenie się objawów chorobowych. Ku alternatywnym sposobom leczenia warto zwracać się wtedy, gdy prócz tego stosujemy metody medycyny konwencjonalnej (zwłaszcza, jeżeli dolegliwość na poważny bądź przewlekły charakter).
Nie wszystkie pozornie „naturalne” środki lecznicze w istocie takie pozostają. Wątpliwości budzi także ich bezpieczeństwo (tak może być np. w przypadku urynoterapii czy homeopatii). Warto o tym pamiętać decydując się na zakup określonego farmaceutyku. Jednocześnie, jak zawsze – konsultacja z lekarzem rodzinnym czy farmaceutą jest wskazana. Metody leczenia czy profilaktyki są obecnie niezwykle różnorodne i warto w ich kwestii zaufać wykwalifikowanemu specjaliście, a dopiero później samodzielnie decydować w kwestii dalszych działań.
Leave a reply