Nietrzymanie moczu to intymny problem, który spędza sen z powiek niejednej kobiety. Niekontrolowane wydalanie moczu z pęcherza może bardzo negatywnie wpłynąć na życie towarzyskie, pewność siebie i samoocenę. Problem zazwyczaj dotyka kobiet po 45 roku życia, kiedy zaczyna się menopauza, a gospodarka hormonalna ulega zmianie – często powoduje to zwiotczenie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za trzymanie moczu. Do nasilenia zjawiska przyczynia się także poród, szczególnie w przypadku pań, które zdecydowały się na więcej niż jedno dziecko. Należy jednak pamiętać, że dolegliwość ta może być skutkiem wielu chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, kamienica nerkowa czy nawet problemów psychicznych, dlatego tak istotne są regularne badania.
Leczenie nietrzymania moczu
Leczenie problemu polega głównie na wzmocnieniu mięśni Kegla, co wiąże się z systematycznymi ćwiczeniami zaleconymi przez lekarza. Pomocne jest także prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim godzin załatwiania się oraz sytuacji, w których doszło do niekontrolowanego wydalenia moczu. Na podstawie notatek łatwiej jest dbać o regularność oddawania moczu oraz kontrolę ilości przyjmowanych płynów.
Leczenie zachowawcze często zostaje dodatkowo uzupełnione leczeniem farmakologicznym. W tym celu podaje się leki zmniejszające potrzebę częstego oddawania moczu, które również zwiększają objętość pęcherza.
Kiedy tradycyjne metody zawodzą
W przypadku, gdy leczenie zachowawcze oraz farmakologiczne nie daje oczekiwanych rezultatów, ostateczną formą rozwiązania problemu operacja. Dzisiejsza ginekologia estetyczna, wykonywana m.in. w Szpitalu Medicover oferuje nie tylko poprawienie wyglądu miejsc intymnych, ale także zabieg obkurczenia ścianek pochwy, co skutkuje zwiększeniem ich elastyczności i powstrzymaniem niekontrolowanego popuszczania moczu. Zabieg ten często jest wykonywany za pomocą lasera.
Inne chirurgiczne metody, które mogą przyczynić się do rozwiązania problemu to wstrzyknięcia okołocewkowe, założenie sztucznego zwieracza lub operacja Burcha. Polega ona na podniesieniu szyi pęcherza moczowego i przymocowania jej do tzw. więzadła Coopera, dzięki czemu cewka moczowa zostaje ustabilizowana.
Efekty psychiczne i fizyczne
Rozwiązanie problemu nietrzymania moczu niewątpliwie przyniesie ulgę fizyczną, ale także psychiczną każdej kobiecie zmagającej się z tą dolegliwością. Jest to intymny problem skutecznie utrudniający codzienne życie, dlatego warto przełamać wstyd i sięgnąć po profesjonalną pomoc doświadczonych lekarzy.
Leave a reply