Ciąża jest okresem, gdy bardziej niż zwykle zwracamy uwagę na swoje zdrowie. Ze względu na to, iż okres ten trwa całe 9 miesięcy, przynajmniej jego część przypaść musi na okres jesienno-zimowy, sprzyjający infekcjom górnych dróg oddechowych. Niestety, wiele medykamentów stosowanych powszechnie do łagodzenia skutków infekcji jest w ciąży przeciwwskazana. Zdecydowana większość niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków przeciwkaszlowych, tabletek do ssania na ból gardła i preparatów łagodzących katar może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu. W ciąży należy także uważać na preparaty ziołowe – nie mamy pewności, jakie substancje aktywne zawierają i jaki będzie ich wpływ na dziecko.
Domowe metody
Najważniejsze co musimy zrobić to dać naszemu organizmowi odpocząć. Infekcja w ciąży to nie żarty – lepiej wziąć kilka dni urlopu i spędzić ten czas w domu, niż ryzykować pogorszenie naszego stanu. W tym czasie powinniśmy dużo odpoczywać, dbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu (nie powinna być ona za wysoka), wietrzyć pokoje, w których akurat nie przebywamy i unikać stresu. Poza tym istnieje cała gama bezpiecznych domowych sposobów łagodzenia objawów infekcji.
Ból gardła
Klasycznym domowym sposobem radzenia sobie z tą dolegliwością jest płukanie gardła ciepłą wodą z solą kuchenną. Jedna płaska łyżeczka soli i szklanka ciepłej wody przyniosą ulgę naszemu zmęczonemu gardłu. Niektórzy zalecają płukanie gardła naparem z rumianku lub siemienia lnianego – same musimy zdecydować, które rozwiązanie odpowiada nam najbardziej.
Katar
Skuteczną metodą walki z zatkanym nosem są inhalacje. W warunkach domowych najłatwiej po prostu zagotować wodę w garnku i pod ręcznikiem wdychać parę. Pamiętaj, by w czasie ciąży nie używać olejków zapachowych.
Kaszel
Powszechnie stosowanych preparatów przeciwkaszlowych powinno się w ciąży unikać. Możemy za to zadbać, by błona śluzowa gardła była dobrze nawilżona, co zmniejszy potrzebę kaszlu. W trakcie infekcji musimy dbać o właściwe nawodnienie organizmu, w czym poza wodą, pomoże nam napar z mięty, rumianku i siemienia lnianego.
Bezpieczne preparaty
Zanim zażyjemy jakikolwiek lek, musimy być pewni iż nie jest on toksyczny dla naszego malucha. Dlatego najlepiej zawsze skonsultować się wcześniej z lekarzem. Bezpiecznie możemy stosować niektóre preparaty działające miejscowo, takie jak spray do nosa Quixx Grip-protect® tworzący na błonie śluzowej warstwę ochronną, zapobiegającą wnikaniu drobnoustrojów.
Gdy infekcja nie mija
Jeśli po 3-4 dniach objawy infekcji nie ustępują, albo co gorsza nasilają się, powinnyśmy zgłosić się do lekarza. Objawem alarmowym, którego nie powinnyśmy lekceważyć jest także wysoka gorączka. Temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Niezależnie od przyczyny, gorączka stymuluje skurcze macicy, co prowadzić może do przedwczesnego porodu. Kolejnym objawem, wskazującym na to, że infekcja wymaga działania lekarza jest zmiana koloru wydzieliny z nosa na żółty lub zielony. Prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z infekcją bakteryjną i lekarz zaleci nam jeden z dopuszczonych do leczenia ciężarnych antybiotyków.
Leave a reply