Szukasz sposobu na udowodnienie sobie, że możesz przenosić góry? Chcesz doznać czegoś naprawdę wyjątkowego? A może szukasz nieprzeciętnego pomysłu na prezent dla bliskiej ci osoby? W każdym z tych przypadków odpowiedzią może być skok ze spadochronem. Teraz, żeby skoczyć, wcale nie potrzebujesz specjalnych szkoleń, wyjątkowej kondycji czy nawet badań lekarskich. To możliwe dzięki skokom tandemowym!
Skoki tandemowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne. To głównie zasługa ich łatwej dostępności, ponieważ dzisiaj praktycznie każdy, kto ma ochotę na skok, może skorzystać z takiej oferty. Dla wielu to spełnienie najskrytszych fantazji, dla innych wyjątkowe przeżycie, ale są też i tacy, których skakanie wciąga tak mocno, że staje się dla nich największym hobby. Jak wobec tego można skoczyć w tandemie?
Skok tandemowy – co warto o nim wiedzieć?
Jak można domyślić się po samej nazwie, skok tandemowy odbywa się w dwie osoby. Jedną z nich jest pasażer, czyli osoba decydująca się na taką atrakcję, drugą z kolei jest pilot tandemu, zwykle doświadczony instruktor spadochroniarstwa, który odpowiada za techniczną stronę przebiegu całego wydarzenia. Na jego plecach znajduje się spadochron z automatem, natomiast z przodu specjalną uprzężą przymocowany jest pasażer – w ten sposób do skoku tandemowego nie potrzeba praktycznie żadnej wiedzy dotyczącej spadochroniarstwa.
Skoki odbywają się z lecącego samolotu na wysokości wynoszącej 3000 metrów lub 4000 metrów, czyli tak jak w przypadku standardowych skoków. Wysokość warunkuje czas swobodnego spadania – dla wielu to najbardziej ekscytujący moment całego skoku, ponieważ wtedy spada się z prędkością dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę w kierunku ziemi – tego uczucia naprawdę nie da się opisać. Swobodne spadanie rozpoczyna się po wyskoku z samolotu i trwa do momentu otwarcia czaszy spadochronowej. Dla 3000 metrów do około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów – 60 sekund.
Po uzyskaniu odpowiedniego pułapu pilot tandemu otwiera spadochron, a uczestnicy już w wolniejszym tempie opadają w kierunku ziemi aż do miękkiego lądowania na trawiastej płycie lądowiska.
Ile kosztuje taka przyjemność?
Ceny skoków tandemowych nie są wcale takie wysokie – za skok z 3000 metrów zapłacić należy około 550-600 złotych, natomiast za skok z 4000 metrów około 700-800 złotych zależnie od ośrodka organizującego taką rozrywkę. Można dodatkowo zdecydować się na usługę wideorejestracji całego wydarzenia, co kosztuje około 250 złotych. Pamiątką będą wspaniałe zdjęcia i filmy, którymi będzie można pochwalić się przed znajomymi i przypomnieć sobie z nimi o swoim wyczynie.
Jeżeli zainteresowały cię skoki spadochronowe w tandemie, w takim przypadku możesz skorzystać z takiej niecodziennej oferty w Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego „Skydive”, który ma swoją siedzibą na lotnisku Kruszyn koło Włocławka. Skoki są organizowane także w Gliwicach, Przasnyszu i w Pruszczu Gdańskim.
2 komentarze
Raz w życiu skakałem ze spadochronu i powiem Wam jedno – coś niesamowitego! Polecam każdemu 🙂
Zazdroszczę, ja nie mam tak dużej odwagi 🙂