To częsta sytuacja, że po osiągnięciu pewnego wieku maluch zaczyna grymasić. Co jednak w sytuacji, gdy już kilkumiesięczne dziecko odmawia przyjmowania posiłków? Sposoby na niejadka są stosunkowo łatwe do zastosowania, jednak nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, zbyt pochopnie sięgając po środki mające stymulować apetyt. O bardziej naturalnych metodach wspominamy poniżej.
Dziecko, które nie cierpi z powodu żadnej choroby generalnie ma apetyt na optymalnym dla niego poziomie. Rzecz w tym, że nie zawsze łatwo jest wprowadzać do jego jadłospisu nowe produkty, które przecież stanowią podstawę zbilansowanych posiłków. W takiej sytuacji warto uciekać się do następujących działań:
- systematycznie wprowadzać nowe produkty – na przykład warzywa, ale podawać je w różnorodnych formach i to w krótkim okresie czasu – raz jako papkę, innym razem zupkę lub jako dodatek do kaszki – w końcu malec przekona się do tego smaku, o ile nie będziemy ulegać jego pierwszym histerycznym reakcjom. Walory smakowe posiłku u starszych dzieci można natomiast podnieść dodając keczup. Oczywiście tylko taki nie zawierający sztucznych składników. Badania udowodniły, że w sosie pomidorowym takiego typu znajduje się o wiele więcej likopenu niż w papryce czy pomidorach;
- dosładzanie potraw wcale nie musi równać się czynieniu ich bardziej szkodliwymi. Naturalną gorycz zdrowych produktów warto posłodzić np. miodem czy stewią, unikając jednocześnie cukru czy sztucznych słodzików;
- zbudować wokół posiłku odpowiednią atmosferę – nie należy spieszyć się z karmieniem dziecka, warto zachowywać pogodny wyraz twarzy i głos (choćby nasze nerwy były już u kresu wytrzymałości).
Warto pamiętać, że nawet w przypadku najmłodszego dziecka, sposoby na niejadka nie będą skuteczne, gdy będą nosić w sobie znamiona przymusu.
Co więcej – działanie takie może odnieść odwrotny skutek. Wedle przeprowadzonych badań jeśli dziecko skojarzy jedzenie pełnowartościowych posiłków z negatywnymi emocjami, w późniejszym wieku nabierze złych nawyków żywieniowych. A te, jak wiadomo mogą prowadzić do zaburzeń masy ciała i długofalowych problemów (zauważanych nawet w dorosłości). Nie należy jednak problemów z niejadkiem traktować pobłażliwie, gdyż mogą być one objawem choroby.
Leave a reply