Przebywanie w pomieszczeniach, w których dominuje suche powietrze nie jest korzystne dla zdrowia. Dłuższy okres czasu spędzony w takich warunkach może być przyczyną przesuszenia skóry a także błon śluzowych. Spadek nawodnienia organizmu sprawia natomiast, że słabnie również układ odpornościowy. Jak prawidłowo zadbać o nawilżanie powietrza w domu podpowiadamy poniżej.
Oczywistym rozwiązaniem wydaje się zakup nawilżacza. Na rynku nie brakuje różnorodnych wariantów specjalnych urządzeń do zapewniania optymalnego poziomu wilgotności. Można wybierać spośród parowych oraz ultradźwiękowych wersji. Parowe modele są dużo bezpieczniejsze – stopniowo podgrzewają wodę zamieniając ją w parę. Średni koszt wynosi od 100 – 400 złotych. Powietrze jest nie tylko wilgotne, ale i oczyszczone.
Innym sposobem może być instalacja specjalnych pojemników na grzejnikach (owe kamionkowe pojemniczki muszą być wypełnione woda).
Niezwykle ważna jest też odpowiednia wentylacja. Nawet w okresie zimowym należy wietrzyć pomieszczenia. Dlaczego? Ponieważ powietrze na zewnątrz cechuje większa wilgotność. Dzięki temu można podnieść jej parametry również wewnątrz, a przy okazji „odświeżyć” atmosferę.
Wiąże się z tym również zagadnienie kolejne – dobór odpowiedniej temperatury. Współcześnie mamy tendencję do zbytniego nagrzewania pomieszczeń, co może prowadzić do większej podatności na infekcje i szybszego rozwoju bakterii, grzybów czy wirusów. Optymalna temperatura oscyluje wokół 20 stopni (maksymalnie 22) a niektórzy zalecają nawet, by w sypialni wynosiła ona od 15 do 17 stopni.
Dość staromodnym sposobem jest umieszczenie na kaloryferze mokrego ręcznika czy szmatki – podczas ich wysychania uwalnia się wilgoć.
Warto pamiętać, że wysuszona skóra i błony śluzowe to nie tylko problem natury estetycznej. Odczuwany dyskomfort sprowadza się do swędzenia, skóra pęka, a przy tym jest bardziej podatna na infekcje.
Błonom śluzowym grożą natomiast zakażenia bakteryjne a nawet grzybicze. Nawilżanie powietrza w domu pomaga uniknąć tych problemów, jak również uczucia suchości w gardle, trudności z oddychaniem – zwłaszcza w nocy – czy chronicznego kaszlu. Jest istotne niezależnie od wieku mieszkańców.
Leave a reply