Aby zorientować się ile wody zużywamy comiesięcznie, warto regularnie sprawdzać liczniki, wpisywać je w arkuszu Excel i podliczać kwoty rachunku za konkretny okres. Takie zestawienie potrafi zmobilizować lepiej niż comiesięczne wysokie rachunki.
Jak zaoszczędzić na wodzie: kuchnia
Jeśli mamy w domu zmywarkę do naczyń, to jej używanie opłaci nam się jedynie wtedy, kiedy jest ona załadowana do pełna. W przeciwnym razie zużyjemy więcej wody, niż by to się stało przy myciu tej samej ilości naczyń w zlewozmywaku. Jeśli myjemy naczynia ręcznie, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie baterii z zakończeniem sitkowym, które pozwala na zmniejszenie emisji wody przy takiej samej wydajności. Myjąc naczynia najpierw je namydlajmy i szorujmy przy wyłączonej wodzie, a dopiero potem, osobno, płuczmy.
Jeśli mamy problemy z zapamiętaniem terminów zapłaty za rachunki, najlepiej zdefiniować w swoim banku stałe płatności internetowe na określoną kwotę, w okolicach której zwykle oscylują nasze opłaty. Dzięki temu nie zapomnimy o terminowej zapłacie, a więc nie będą naliczane odsetki za opóźnienie w uregulowaniu zobowiązania. Ewentualna nadpłata zostanie nam zwrócona przy okazji kolejnych rachunków, a z czasem, gdy nauczymy się oszczędzać, możemy zmodyfikować zlecenie ustawiając je na niższą kwotę.
Jak zaoszczędzić na wodzie: łazienka
Aby nastawienie prania nie było stratą, pamiętajmy, aby bęben pralki zawsze był pełny (lecz nigdy nie zapchany, ponieważ wtedy pranie nie wypierze się do czysta i możemy uszkodzić pralkę). Najlepiej kupując pralkę wybrać taki model, który samodzielnie dobiera ilość wody do wagi wsadu, oraz taką, która posiada opcję prania ekologicznego na krótkim programie.
Również w łazience warto zamontować baterię z sitkową głowicą. Zastanawiając się, czy oszczędniej brać kąpiele w wannie czy prysznic, powinniśmy stanąć zdecydowanie po stronie tego drugiego. Kąpiele w wannie przy częstym praktykowaniu mogą mocno obciążyć nasz domowy budżet. Mycie pod prysznicem zwykle jest dużo szybsze, to też oszczędność większa. W czasie gdy szczotkujemy zęby lub namydlamy włosy woda nie musi być odkręcona – to dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić.
1 Comment
ciekawy artykuł, fajne wskazówki!